Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичната галерия „Нюанс“.
Сред присъстващите на вернисажа бяха колеги и приятели на художника. Това е поредна изложба на Греди Асса тази година. „Исках тези седем изложби поради факта, че здравословното ми състояние не винаги позволява да бъда по-адекватен и взискателен. И може би ще поспра“, каза творецът.
Експозициите на Исторически музей - Самоков вече са достъпни и виртуално, съобщиха от местната администрация.
Екипът на музея в Самоков е разработил проект, чрез който е направено 3D заснемане на залите с постоянна експозиция. Всеки, който желае, може да направи виртуална разходка през мобилно устройство на посочен адрес, достъпен на сайта на Общината.
Чрез него могат да бъдат разгледани залите, показважи артефакти от археологически разкопки в района, експонати от Българското възраждане като първата печатарска преса, с облекла и стоки за бита от Третото българско царство, с икони от Самоковската художествена школа и други.
Директорът на музея д-р Веселин Хаджинагелов каза , че това е една иновация и ефектът от нея е видим.
Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu
Лапидариумът в центъра на град Добрич бе изпълнен с ритмите на третото издание на “Добрич джаз фест”. Публиката имаше възможност да чуе изпълненията на музикантите Мирослав Турийски (пиано), Преслав Пеев (саксофон), Николай Карагеоргиев (китара) и Кирил Илчев (барабани).
Саксофонистът Преслав Пеев, който е родом от Добрич и част от групата “Керана и космонавтите”, изсвири авторски парчета от втория си самостоятелен албум. Той представи произведението Flip-Flop, а пианистът Мирослав Турийски завърши концерта с “My Blues”.
“Този проект, който вече трета година се изпълнява, е за нашите гости на града, нарочно го правим точно навън, на това място, за да може да съберем една публика, която знае защо идва. Тя няма да е хваната от главната улица, или от парка. Това ще бъде публика, която иска да дойде тук, но пък ще бъде с допир до муз
Елементи от „Пустоно лудо и младо“ звучат в припева на новата песен „Демон“ на Диа, съобщават от екипа на младата изпълнителка.
Музиката е нейна и на Алекс Нушев. Текстът е на самата Диа (Димана Мирчева).
„Песента представя мой сън, в който аз жената, съм демонът. Моят глас разказва за история между мен и мъж, който желае да бъда негова жена. Той вижда в мен не тъмната, а светлата част. Демонът за него е светлина, въздух и вода. Без своя демон той не може да живее. Но аз бягам от него, защото съм свръхестествено създание и не мога да бъда до смъртен. Даже хората ме сочат с пръст и казват: „Тъмнината тя е! Демон там витае“, разказва певицата.
Видеото е снимано в 100-годишната сграда на бивша керамична фабрика със специалното участие на Явор
Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространствени творби, озаглавени „Небесно войнство“ и инсталацията „Водна кула“.
Изложба с първите две серии е подредена в Градската художествена галерия, а пространствената творба е разположена в културния център „РеБонкърс“ в специален формат, подготвен за Варна.
За първи път работя проект, включващ три теми, които са разнородни и могат да бъдат както съчетавани едновременно, така и показвани поотделно, обясни авторът . Проектът е представян и в София, Стокхолм и Русе, припомни той.
Работите ми разглеждат границата между духовното и материалното, посочи Табаков.
В изложбата „Виждам те“ има рисунки на животни. Те са издадени
В „През времето“ той подрежда около 30 произведения. „Има такъв момент, в който ми се искаше по-скоро оптиката да ми стане различна. И затова, по някакъв начин, вертикалното ми дава възможност да видя и небето, земята, водата. Хоризонталното ми дава други настроения - по-минорни. В някои от тях има тъга, има самота, има дистанция. Но времето не е важно. Когато рисувам, аз като магнит се залепвам за тази картина. Искам с нея да внуша разни неща. И тогава имам чувството, че секундата ми е много важна. Защото съм влюбен в това, което правя на момента и времето е зад мен. Няма значение какво е. Времето няма значение, има значение произведението, което ще излезе, което е важно“, казва Греди Асса.
Той отбелязва, че за тази изложба пристигат картини от различни места, където е излагал през годините. „Исках да събера от различни места, защото отивайки там, правейки изложби, в един момент ги забравяш. И то е сантиментален спомен. Искаш пак да дойдат при теб, пак да ги видиш. Дали ще дадат заряд или не, даже и това не е толкова важно. По-важно е с твоята оптика отново да ги направиш, да им дадеш друг живот с твоя поглед“, казва още художникът.
Изложба „Любовта в нас“ на художничката Живка Младенова беше открита тази вечер в библиотека „Гео Милев“ в Монтана.
Показани са 42 картини, рисувани с маслени бои. В тях Младенова претворява през своя поглед темата за любовта – любов между хората, любов към природата, любов към растенията, любов към животните.
Картините са нарисувани в светли, жизнерадостни тонове. На тях може да се видят млади хора, които вървят в пъстра гора, булка и младоженец, красиви природни гледки, влюбени девойки, морски пейзажи, есен и зима в гората и т.н.
Живка Младенова заяви , че според нея любовта е навсякъде около нас и ако в душите ни няма любов, то ние умираме.
Тя сподели, че настоящата изложба е втора самостоятелна за нея и картините са рисувани в последната година.
Младенова рисува от детските си години, тя е работила много години
Операта на Джузепе Верди "Риголето" ще открие петото издание на фестивала "Опера на светилището" на 10 август.
Той се организира на открита сцена на тракийското светилище Бегликташ край Приморско съвместно от Държавна опера Бургас и местната община, съобщават от културната институция в морския град.
Следващите заглавия в програмата са "Аида" от Джузепе Верди на 17 август и "Кармен" от Жорж Бизе - на 24 август.
Операта "Риголето" ще бъде представена за първи път под открито небе под палката на проф. д-р Григор Паликаров. Режисьор на постановката, адаптирана за откритата сцена в Бегликташ, е Александър Текелиев, диригент на хора – Александър Чепанов, хореографията е на Галина Калчева. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов. Репетитор на балета е Марина Змеева-Маркова. В мащабния атрактивен спектакъл вземат участие оркестърът, хо
Световноизвестният виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ ще гостува в Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София, съобщават организаторите.
В навечерието на Коледа публиката ще чуе знаменитите Щраусови композиции в характерното изпълнение на музикантите от един от най-реномираните оркестри в света – „Виена Шьонбрун оркестра“. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус- син. През 2025 година в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор.
Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди. Известните новогодишни виенски концерти задължително вкл
Първото издание на фестивала „Емен Арт Фест“ ще се състои в последните дни на август във великотърновското село Емен. Това е фестивал, вдъхновен от природата и възможностите за творчество и откривателство, каза Гергана Пенова, която е част от екипа, който организира събитието в края на лятото.
Съчетаваме натура и култура в уикенда от петък до неделя (30 август – 1 септември), с творчество, късо кино, приключения в природата и нови запознанства в спокойна атмосфера, като основните организатори са младите хора, които отскоро обитават красивото село, известно със своите природни забележителности и историческо значение, каза Пенова.
Едно от предизвикателствата за хората, които обичат приключенията, организаторите са нарекли каньониг- спускане в дълбините на ждрелото на река Негованка. Предвидено е обучение с основни техники и безопасност, инструктор и екипировка за каньон
В днешния Ден на българската поезия и Международен ден на музиката Община Шумен, Народното читалище "Стилиян Чилингиров - 1963" и сдружението с нестопанска цел Смесен хор "Проф. Венета Вичева" организират концерт в Летния театър на Шумен.
В него ще участват градският духов оркестър "Михаил Биков", смесеният хор "Проф. Венета Вичева", солистите Станислава Марчева, Пролет Пенчева и Милен Енчев, съобщи Христо Атанасов, диригент на хор "Проф. Венета Вичева" и градския духов оркестър.
Концертът ще бъде със специалното участие на Вокална формация "Божур", с ръководител проф. Стефан Русков, клавирното дуо Елиа Узунова и Константина Радева, както и ученици от класовете по народно пеене в Средно училище "Сава Доброплодни", добави Атанасов.
"Градският духов оркестър ще изнесе всички самостоятелни и общи колективни изпълнения на гърба си в концерта. Певците солисти Станис
По думите му човек, когато забравя и отдалечава някакви неща, се чувства прекрасно. „Сега, поглеждайки един пейзаж за Южна Франция, ми напомня за много неща. Това са някакви късове, някакви случки, някакви части дали от ден, дали от нощ - ти даже не подозираш. Но винаги имаш чувството, че нещо ти е убягнало. Но когато го фиксираш в картината, тя отново после ти задава въпроси. Което е прекрасно“, казва творецът.
Греди Асса е определян като една от най-ярките фигури в сферата на живописта за последните три десетилетия. Още от участието си в емблематичната група „Градът“, той оставя своята следа в историята на съвременното българско изкуство. Греди Асса е автор на множество изложби в най-престижни институции в България и Европа, като негови произведения са част от колекциите на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Бундестага в Берлин, Музей „Петер Лудвиг“ в Кьолн, Колекция „Франк Пажес“ в Баден-Баден, Музей на Холокоста във Вашингтон, Музей за европейско изкуство в Ню Йорк, Колекция „Джон Бърнс“ при Бостън Колидж, Бостън, Музей за съвременно изкуство в Ниш, Корпоративна колекция „Студио 9“ в Лондон и др.